Péče o šperky z jantaru

Jak pečovat o šperky z jantaru?

Jantarové šperky ať již je nosíte či nenosíte, vyžadují péči. Jantar ve šperku čistíme suchým hadříkem a během nošení jej chráníme před chemickými prostředky jsou chemické čistící prostředky či kosmetika, včetně parfémů, mýdel a kosmetiky. Chemie nedělá šperkům s jantary nijak dobře, proto se snažíme se vychovat kontaktu chemie se šperkem, aby nedošlo k nežádoucí změně jantarového šperku ve smyslu změny barvy, povrchu jantaru či zčernání stříbra. Je lepší jantarové šperky chránit než pak řešit jejich čištění. Obecně platí, že ve špercích s kameny i s jantarem byste se neměli koupat či na ně nechat působit kyselý pot při nadměrné zátěži, např. jantarový náhrdelník si raději sundejte, pokud si jdete zacvičit nebo na horskou túru.

Jantarové šperky zasazené do stříbra chraňte před nárazy (např. jantarový náramek) a také před kontaktem s vodou a chemikáliemi, které mohou zapříčinit vypadnutí kamene z jantarového šperku.  Stříbrné šperky s jantary čistíme vatou určenou na čištění drahých kovů, která je běžně k dostání v drogerii. Touto vatou vyčistěte stříbrné (kovové) části šperku a zbytek, tedy jantar vyčistěte suchým čistým hadříkem.

Náramek jantar, jantarové šperky od Naturshop.cz Jantarové náušnice ve stříbře od Naturshop.cz

Samostatnou kapitolou je čištění jantaru používaného k léčitelství. Pokud je např. přívěsek z jantaru bez stříbrného úchytu a jiných šperkařských částí, můžete takovýto jantar vyčistit pod proudem vody. Jantarové náramky a náhrdelníky pod proudem vody nečistěte, mohlo by dojít k porušení gumiček na náramku či šňůry na náhrdelníku. Ani ostatní jantarové šperky pod vodu nedávejte, mohlo by dojít k vypadnutí kamene. Jantarové šperky ve stříbře, se stříbrným úchytem, jantarový náhrdelník a náramek je třeba čistit na křišťálové drúze. Na křišťálové drúze šperky i nabíjíme proto, aby nám mohli znovu předat svoji léčebnou energii.

Pokud budete podle tohoto návodu postupovat, ať už se jedná o jantarové šperky či o šperky z kamenů, věříme, že vám budou dobře sloužit a po dlouhou dobu budou vaši okrasou.

Naturshop.cz - internetový obchod drahé kameny, jantar, šperky, dárky Naturshop.cz – Internetový obchod na drahé kameny, jantar, šperky a dárky

(Veškeré texty a fotografie jsou majetkem NATURSHOP.CZ, jsou chráněny autorským zákonem a ochrannou známkou. Šíření textů o drahých kamenech je bez souhlasu majitele zakázáno. © Naturshop.cz)